Burmistrz Cedyni – Gabriela Kotowicz, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich – Sebastian Staniszewski we współpracy z Radą Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów oraz władze miast i gmin Pomorza Zachodniego zapraszają na Ogólnopolskie Forum przedstawicieli tzw. gmin cysterskich i użytkowników obiektów cysterskich i pocysterskich.

Forum odbędzie się w dniach 3 – 5 września 2015 r. w Cedyni wraz z wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa na Pomorzu Zachodnim.

Organizatorem Jubileuszowego Forum Szlaku Cysterskiego jest Gmina Cedynia przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, we współpracy z Radą Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Celem nadrzędnym przygotowywanego na naszym terenie Forum jest przedstawienie dotychczasowych efektów organizowania kolejnych Forów Szlaku Cysterskiego w Polsce, zapoczątkowanych z inicjatywy Rady Koordynacyjnej w 2005 roku na Pomorzu Zachodnim oraz wypracowanie koncepcji dalszego rozwoju Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego, jest włączeniem się Polski w europejskie obchody 900- lecia powstania opactwa cystersów w Clairvaux (Francja) – kolebki opactw założonych na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego (Kołbacz, Bierzwnik, Mironice). Pierwsze Forum odbyło się w 2005 roku w Bierzwniku, a jego idea jest kontynuowana corocznie w różnych regionach Polski. W czterodniowym programie Forum, organizatorzy planują konferencję naukową, debaty oraz podróż studyjną po obiektach znajdujących się na Szlaku Cysterskim Pomorza Zachodniego.

W tym roku organizatorzy pragną zaakcentować 10-tą rocznicę Forum, pokazać dobre praktyki związane z ochroną dziedzictwa duchowego i kulturowego cystersów oraz upowszechnianiem szeroko rozumianej turystyki kulturowej. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia osiągnięć minionego dziesięciolecia w realizowaniu budowy Szlaku Cysterskiego w Polsce.

Wyrażamy nadzieję, że tegoroczne Forum, przyniesie okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych porozumień umożliwiających dalsze działania służące rozwojowi turystycznemu i gospodarczemu regionów w oparciu o zabytki i tradycję zakonu św. Bernarda.

Ramowy program Forum

3 września 2015 – czwartek Hotel Klasztor w Cedyni

do godz. 16.00 przyjazd uczestników do Cedyni

17.00 – Walne Zebranie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich

18.00 – spotkanie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce

20.00 – uroczysta kolacja

4 września 2015 – piątek Hotel Klasztor w Cedyni

9.00- oficjalne rozpoczęcie Forum Szlaku Cysterskiego (sala konferencyjna Klasztor)

9.30 – 14.00 obrady Forum:

15.00 podróż studyjna z przewodnikiem: Gmina Cedynia na cysterskim szlaku

 

5 września 2015 – sobota Kościół NMP Cedynia

09.00- 10.00 uroczysta Msza święta w Kościele pw. NMP w Cedyni

Hotel Klasztor w Cedyni 11.00 – 14.00 wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

w programie

11.00 Powitanie gości i wystąpienia okolicznościowe:

11.30 wręczenie odznaczeń i dyplomów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Zachodniopomorskiego

12.00 Wykłady inauguracyjne:

dr hab. Radosław Skrycki – Dziedzictwo utracone- ocalone- nabyte. Nowa Marchia w świadomości dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego. (Uniwersytet Szczeciński)

dr inż arch. Maciej Płotkowiak – Odbudowa klasztoru cysterek w Cedyni w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej. (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny)

12.00 – 18.00 Jarmark Cysterski (dziedziniec przed Klasztorem): pokazy rzemiosł, warsztaty rękodzielnicze, degustacje i prezentacje produktów regionalnych, muzyka dawna, zwiedzanie klasztoru

15.00 zwiedzanie Cedyni z przewodnikiem (Muzeum Regionalne, Grodzisko średniowieczne, Wieża widokowa)

Wydarzenia towarzyszące:

17.00 – 20.00 Czachów, Kościół pw. MB Częstochowskiej: turystyczny przewodnik i koncert: Muzyka na 100 strunach, wykonawcy: Duet Ad Libitum – VI Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego

.

Kategorie: Aktualności