Jubileuszowe X Forum Szlaku Cysterskiego odbyło się w dniach 03 – 05.09.2015 r. Uczestników Forum gościła ziemia zachodniopomorska – a dokładnie najdalej na zachód położone miasto Polski, Cedynia. Organizatorzy X Forum połączyli z wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim.

Naszą gminę i klasztor na Forum reprezentowali: o. Augustyn Węgrzyn OCist, Bogumiła Strojna z ramienia Fundacji „Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów w Sulejowie”, Pani Ilona Michalska pracownik MOK w Sulejowie oraz Pan Paweł Wąs.

Uczestników Forum gościł hotel „Klasztor Cedynia” oraz hotel „Margo” w Cedyni. W tym miejscu należy wspomnieć, iż hotel „Klasztor Cedynia” to czterogwiazdkowy luksusowy hotel z 22. stylowo urządzonymi pokojami, znajdującymi się w dawnym, odrestaurowanym z najwyższą starannością klasztorze cysterskim z 1266 r. w którym do 1611 r. żyły i pracowały siostry cysterki. Po kasacie w 1555 r. klasztor cysterek przestaje istnieć. Różne na przestrzeni wieków były koleje losów klasztoru. Klasztor popadł w całkowitą ruinę trawiony pożarami i działaniami wojennymi. W 1997 r. zrujnowany klasztor przechodzi w prywatne ręce Państwa Aleksandry i Piotra Hrynkiewicz. Po ośmiu latach prac remontowo – renowacyjnych, prowadzonych z wielką dokładnością pod czujnym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, po ponad 50. latach bycia ruiną prastare mury ponownie ożyły.

I dzień Forum – 03.09.2015 r.

Po zakwaterowaniu Gości i Uczestników Forum w hotelach o godz. 17.00 odbyło się walne zgromadzenie OSGC, a po nim o godz. 18.00 spotkanie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce. Na godz. 20.00 organizatorzy zaplanowali uroczystą kolację.

II dzień Forum – 04.09.2015 r.

O godz. 9.00 w sali konferencyjnej hotelu „Klasztor Cedynia” rozpoczęło się oficjalne otwarcie X Forum Szlaku Cysterskiego przy współudziale władz wojewódzkich, samorządowych i gminnych ziemi zachodniopomorskiej. Uczestników Forum powitał Wojewoda Zachodniopomorski Pan Marek Tałasiewicz, a następnie Prezes Polskiej Kongregacji Cystersów o. dr Piotr Chojnacki OCist z Opactwa w Mogile, Arcybiskup Metropolita szczecińsko – kamieński ks. Andrzej Dzięga oraz burmistrz Cedyni Pani Gabriela Kotowicz.

Po oficjalnym powitaniu Pani Ewa Stanecka – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wręczyła złote odznaki za ochronę nad zabytkami, przyznane na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przez minister dziedzictwa narodowego Małgorzatę Omilanowską Paniom mgr Teresie Świercz i dr Barbarze Stolpiak. Następnie po okolicznościowych referatach, panelu dyskusyjnym i uroczystym obiedzie którym podjęli forumowiczów właściciele hotelu „Klasztor Cedynia” zaproszeni Goście i Uczestnicy Forum o godz. 15.00 udali się w podróż studyjną z przewodnikiem po gminie Cedynia, która zachwyca estetyką, czystymi ulicami i zadbanymi kolorowymi elewacjami budynków. Podróż rozpoczęła się w rezerwacie przyrody w miejscowości Bielinek na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego zajmującego powierzchnię 75,5 ha. Rezerwat zlokalizowany jest na zboczach doliny Odry, ma charakter typowo florystyczny obejmujący zespoły leśno – stepowe. Można tam spotkać wiele chronionych gatunków roślin, a także jedyne w Polsce stanowisko dębu omszonego utworzono w 1927 r.

Z rezerwatu uczestnicy Forum udali się do miejscowości Czachów do Kościoła pw. MB Częstochowskiej. Późnoromańskiej budowli wykonanej z kostki granitowej i cegły. W kościele można podziwiać jedyne w swoim rodzaju malowidła ścienne z XIV w. Sprawiają one wrażenie jakby były wykonane niezdarnie (przypominają rysunki wykonywane przez dzieci). Badania malowideł nie pozwoliły znaleźć odpowiedzi na pytania kto jest ich autorem ani dlaczego mają taką właśnie formę. Następnym punktem wyjazdu było miejsce znane przez wszystkich, którzy choćby troszkę uważali na lekcjach historii w szkole podstawowej. Mowa o Górze Czcibora (pomiędzy Cedynią a Osinowem Dolnym) – miejsce upamiętniające zwycięskie starcie księcia Mieszka I z margrabią Hodonem stoczone 24.06.972 r. – bliżej znane jako bitwa pod Cedynią.

Na wzgórzu znajduje się 15. metrowy pomnik przedstawiający orła wzbijającego się do lotu, jego odsłonięcie miało miejsce w 1972 r. Do pomnika prowadzą schody w liczbie 270 stopni. Jedynym problemem jest fakt, iż o bitwie wiadomo jedynie… że się odbyła, nie wiadomo nawet czy było to właśnie pod pod Cedynią.

Nieopodal Góry Czcibora rozciąga się wrzosowiskowy rezerwat. Kwitnące wrzosy tworzą tu wspaniałe fioletowe kobierce. Z Osinowa Dolnego droga zaprowadziła forumowiczów do miejsca Pamięci Narodowej – Siekierek – Gozdowic. To tu na cmentarzu nieopodal lasu, stoją w równych szeregach białe krzyże. Każdy krzyż to grób poległego polskiego żołnierza, a jest ich ok. 1 975. Polegli oni w kwietniu 1945 r. podczas forsowania Odry. Nad całością góruje pomnik przedstawiający na tle żagli (skrzydeł), obelisk z dwoma mieczami i matkę trzymającą w objęciach maleńkie dziecko. Na cmentarzu panuje niesamowity porządek. Jego wielkość i liczba spoczywających tu żołnierzy przyprawia o dreszcze i ciarki na plecach. II dzień Forum zakończyła uroczysta kolacja.

III dzień Forum 05.09.2015 r.

III dzień Forum to wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim, poprzedzona Mszą św. o godz. 9.00 w kościele pw. NMP w Cedyni. Świątynię zbudowano z kostki granitowej w stylu gotyckim na przełomie XIII/XIV w. opiekowały się nim ówczesne cysterki. Po Mszy już w hotelu „Klasztor Cedynia” nastąpiło uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie po wykładach inauguracyjnych, panelu dyskusyjnym i obiedzie uczestnicy Forum i zaproszeni Goście udali się na wycieczkę po Cedyni z przewodnikiem. Wycieczkę rozpoczęła wizyta w Muzeum Regionalnym. Zwiedzanie Cedyni to obowiązkowe wejście na wieżę widokową z której roztacza się niecodzienna panorama na Cedyńskie Żuławy, zaś w sąsiedztwie wieży można zobaczyć niewielki kirkut – cmentarz żydowski z XVIII w. z kilkoma macewami. X Forum Szlaku Cysterskiego zakończyło się uroczystą kolacją.

.