W środę 23.11.2016 r. „biali mnisi” z Opactwa Cystersów w Wąchocku, wybiorą nowego opata, ponieważ dobiega końca 10 – letnia kadencja władzy w opactwie w Wąchocku, opata Eugeniusza Augustyna OCist. Został on wybrany na zwierzchnika konwentu 24.11.2006 r. Urząd objął podczas uroczystej benedykcji 28.01.2007 r.

Wybór opata to ponad 900 letnia tradycja. W środę od 9.30 zakonnicy modlić się będą podczas Mszy Św. konwentualnej, której przewodniczyć będzie opat klasztoru w Jedrzejowie o. Edward Stradomski OCist. homilie wygłosi prezes Polskiej Kongregacji Cystersów o. Piotr Chojnacki OCist. Po nabożeństwie mnisi udadzą się do sali w części klauzurowej klasztoru, gdzie każdy elektor otrzyma listę z imionami współbraci. Miejsce na liście może mieć każdy mnich, który posiada święcenia kapłańskie co najmniej od 5 lat. Głosują wszyscy zakonnicy, ojcowie i bracia którzy posiadają śluby wieczyste i należą do wspólnoty wąchockiego klasztoru – także nasz ojciec proboszcz Augustyn Wegrzyn OCist.. Aby wziąć udział w kapitule do macierzystego domu zjadą cystersi z placówek i filii, czyli z Winnik i Sulejowa.Do głosowania uprawnionych jest blisko 30 zakonników. Na otrzymanej liście zaznaczą krzyżykiem swojego kandydata. Po zliczeniu głosów jeśli jeden z nich otrzyma 2/3 głosów zostanie opatem. Raczej trudno będzie o takie rozstrzygnięcie w pierwszym głosowaniu, dlatego prawdopodobnie głosowanie będzie trwało do skutku, aż lider uzyska przewagę 2/3 głosów. Gdyby mnichom nie udało się wyłonić kandydata, wówczas opat prezes wyznaczy przeora administratora na okres 12 miesięcy. Za rok dojdzie do kolejnych wyborów opata.W Polsce władzę w zakonach cysterskich sprawuje 4 opatów.

Opat w liturgii ma prawo do używania pontyfikaliów czyli mitry i pastorału na terenie opactwa i jego filii – podobnie jak biskup diecezjalny na obszarze swojej diecezji. Może nosić pektorał (krzyż na piersi) oraz białą piuskę. Opat posiada swój herb.

.

Kategorie: Aktualności