28.04.2019 r. (niedziela) o godz 11.30 w naszej świątyni zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rozstrzelanych przez Niemców w Tomaszowie Mazowieckim 18.05.1944 r. mieszkańców wsi Strzelce. Ojcowie cystersi serdecznie zapraszają na tą Mszę św. naszych Parafian i nie tylko, w szczególności młode pokolenie.

Kiedy Niemcy dowiedzieli sie, że mieszkańcy Strzelec udzielali pomocy partyzantom, w Niedzielę Wielkanocną 1944 r. otoczyli Strzelce i zanim ktokolwiek zdążył wyjść na na rezurekcję, aresztowali i zgromadzili na placu przed szkołą (obecnie świetlica) w Strzelcach mężczyzn w wieku od 16. do 60 – paru lat. Część z nich wywieziono do obozów koncentracyjnych, cześć natomiast Niemcy przewieźli na tzw. „Zapiecek” w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie byli przetrzymywani aż do momentu rozstrzelania, czyli do 18 maja 1944 r. Fakt ten upamietnia okolicznościowa tablica na murach świetlicy. Na naszym parafialnym cmentarzu, we wspólnej mogile ufundowanej przez mieszkańców Strzelec spoczywają pomordowani w obozach koncentracyjnych oraz rozstrzelani: Kowalewski Władysław, Bąkowski Stanisław, Cent Piotr, Niewiadomski Eugeniusz, Pawlikowski Mikołaj, Leśniewski Józef, Kubiak Antoni, Stoiński Jerzy, Chmielewski Jan, Chmielewski Stanisław, Wnuk Stanisław, Banaszczyk Marian, Trocha Franciszek. Cześć i chwała Bohaterom!.

.

Kategorie: Aktualności