Od poniedziałku, 20 kwietnia, w liturgii sprawowanej w kościołach będzie mogło uczestniczyć więcej wiernych. Zgodnie z wytycznymi będzie to 1 osoba na 15m2. Zaś uczestnicy liturgii mają mieć zasłonięte usta i nos.

„Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.” – czytamy na w artkule „Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19” na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Kościoły w naszej diecezji są zróżnicowane pod względem wielkości. W większych kościołach będzie mogło wziąć udział w liturgii nawet 100 osób; w Radomiu to np. kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach czy kościół księży filipinów pw. Matki Bożej Królowej Świata. Z kolei 90 osób będzie mogło uczestniczyć w liturgii w kolegiacie pw. św. Bartłomieja w Opocznie. Po 70 wiernych będzie mogło modlić się m.in. w radomskiej katedrze pw. Opieki NMP, w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku Kam. oraz w takich kościołach jak: Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie czy Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Kościół pw. Świętej Rodziny w Kozienicach przyjmie jednocześnie 60 osób, zaś radomskie kościoły pw. św. Kazimierza (Zamłynie) i Matki Bożej Częstochowskiej (Kaptur) po ok. 50 wiernych. Zaś do koneckiej kolegiaty pw. św. Mikołaja będzie mogło modlić się 35 wiernych.

Przypominamy o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. i zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Natomiast rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomina o nakazie zasłaniania ust i nosa również w kościele:

– Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania” – przypomina rzecznik KEP.

Kategorie: Aktualności