26.08.2022 r. (piątek) Kościół katolicki obchodzi święto Matki Bożej Częstochowskiej. W naszej Ojczyźnie to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Msze św. w naszej świątyni – o godz. 11.30, 17.00 i 18.00. Na ten dzień na Jasną Górę udają się liczne pielgrzymki z całej Polski, aby złożyć hołd Matce Bożej w cudownej ikonie.

Sam Obraz owiany licznymi legendami, ma długą i dramatyczną historię i jest nierozerwalnie związany z dziejami naszej Ojczyzny. Wg. legendy, namalowany został na desce ze stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina. Liczne badania wykazały że powstał prawdopodobnie między VII a XIII w. Obraz o wymiarach 122,2 x 82,2 x 3,5 cm jest ułożony na trzech deseczkach lipowych, sklejonych, na które została położona zaprawa kredowa o grubości 2 – 3 mm. Samo malowidło położono temperą na płótnie. Obraz z Konstantynopola do Polski sprowadził książę Władysław Opolczyk.

Momentem przełomowym łączącym opiekę Maryi nad narodem polskim stało się wydarzenie opisane w „Potopie” H. Sienkiewicza, tzw. potop szwedzki w 1655 r., kiedy to w obliczu najazdu wojsk szwedzkich na tereny Rzeczpospolitej tylko pauliński klasztor na Jasnej Górze, decyzją ówczesnego przeora o. Augusta Kordeckiego, stawił czynny i decydujący opór, stając się zalążkiem wyzwolenia całego kraju. W wyniku tych wydarzeń król Jan Kazimierz w słynnych ślubach lwowskich ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej.

Ikona posiada 9 sukienek, które stosuje się według potrzeb (aktualnie Obraz ubrany jest w suknię rubinową). Koronowany koronami ufundowanymi jako wotum narodu polskiego. Obraz był wielokrotnie bezczeszczony i okradany z kosztowności. Obecnie znajduje się w specjalnej kuloodpornej i klimatyzowanej kasecie.

.

Kategorie: Aktualności