15.08.2023 r. (wtorek) w Kościele katolickim w Polsce obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W naszej świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny uroczystości odpustowe pod przewodnictwem o. dr Piotra Chojnackiego OCist –  Prezesa Polskiej Kongregacji Cystersów z Klasztoru Cystersów w Krakowie – Mogile, rozpoczną się 14.08.2023 r. (poniedziałek) o godz. 18.00 Różańcem (o ile pogoda pozwoli w Ogrodzie Maryjnym). A następnie:

15.08.2023 r. – wtorek:

 – o godz. 8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

– o godz. 9.00 – Msza św.

– o godz. 10.30 – Różaniec

– o godz. 12.00 – uroczysta Suma odpustowa w intencji Dobrodziejów i Fundatorów Klasztoru, Gości oraz za wszystkich Parafian, zarówno tych żyjących jak i zmarłych. Po Sumie procesja Eucharystyczna wokół Kościoła, zakończona odśpiewaniem „Te Deum” oraz poświęcenie pojazdów mechanicznych.

 – o godz. 15.30 – Nieszpory

– godz. 17.00 – Msza św.

Od wiek wieków, pod wszystkimi szerokościami geograficznymi kuli ziemskiej, w różnych językach i kulturach, ludzie modlą się do Najświętszej Maryi Panny z Nazaretu. Oblicze Maryi prezentują różne dziedziny sztuki sakralnej np. słynne ikony bizantyjskie. Różnie jest nazywana: MB Fatimska, Częstochowska, Litościwa, Anielska, Zielna, wyrzeźbiona w hebanie, lipie czy ulepiona z gliny – Maryja jest jedyną osobą, której sam Bóg dał prawo noszenia tytułów: Matka Kościoła, Królowa Nieba i Ziemi, Matka Boga, Matka Zbawiciela. Kult Maryi był szczególnie szerzony przez średniowiecznych „białych mnichów”, dziś znanych jako cystersi. To właśnie oni wszystkim nowo wybudowanym kościołom nadawali wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Średniowieczna legenda podaje, że latem 1097 r., grupa 21. „białych mnichów” z opatem Robertem wyruszyła z Molesme w poszukiwaniu nowego miejsca na klasztor. Szli oni w procesji z krzyżem odmawiając modlitwy do NMP. Matka Boża skinieniem dłoni wskazała im miejsce na północ od Dijon, wśród lasów i mokradeł, zwane Citeaux. To tu mnisi pobudowali najpierw skromną drewnianą kaplicę, a z upływem lat kościół i poświęcili go Najświętszej Maryi Dziewicy. Inna legenda podaje że za czasów opata Alberyka, a było to około roku 1100 w klasztorze w Citeaux, kolebce ówczesnych cystersów, opatowi ukazała się postać Najświętszej Maryi Panny i wręczyła mu kukullę – białą szatę w której cystersi modlą się w kościele, aby przypominali Aniołów adorujących w Niebie Trójcę Przenajświętszą. Właśnie na pamiątkę tych wydarzeń Zakon Cystersów obrał sobie za patronkę Matkę Bożą.

Zdjęcie przedstawia obraz Wniebowzięcie NMP z naszego ołtarza głównego po konserwacji.

.

Kategorie: Aktualności