04.12.2023 r. (poniedziałek) przypada liturgiczne wspomnienie św. Barbary – obchodzone jest również jako Barbórka – patronalne święto górników. Św. Barbara, jak podaje tradycja, urodziła się w Nikomedii (dzisiejsza Turcja), w zamożnej rodzinie pogańskiej. Była jedynaczką.

Odznaczała się niezwykłą urodą i wielkimi zdolnościami – była inteligentna i wykształcona. O jej rękę starało się wielu młodzieńców, lecz Barbara wszystkich odprawiała z kwitkiem. Potajemnie spotykała się z niewielką grupką chrześcijan, którzy ukrywali się wówczas przed prześladowaniami. Jej ojciec, Dioskur, gorliwy poganin pragnął uchronić córkę nie tylko przed zgubnym wpływem „zdeprawowanej” młodzieży, ale także przed chrześcijaństwem, zbudował warowną wieżę, umieścił w niej córkę i trzymał pod zamknięciem. Do Barbary przychodzili nauczyciele, aby przekazać jej swoją wiedzę. Był wśród nich chrześcijanin, który zapoznawał dziewczynę ze swoją religią. Barbara potajemnie przyjęła chrzest z rąk swego nauczyciela i postanowiła, że do śmierci będzie żyć w czystości, dla Jezusa. Niestety nie zdołała ukryć swej wiary. Ojciec dowiedziawszy się o zamiarach córki, zaczął ją prześladować, grożąc nawet śmiercią. Dręczona, uciekła z wieży do lasu i ukryła się w górskiej grocie. Jak podaje legenda, zdradził ją tamtejszy pasterz. Służba ojca ujęła ją i wydała Rzymianom jako chrześcijankę. Ponieważ Barbara nie chciała wyrzec się swojej wiary, torturami chciano ją zmusić do uległości. Obcięto jej piersi i pędzono nago ku pośmiewisku obywateli rodzinnego miasta a w końcu wydano wyrok śmierci. Umarła jako męczennica ścięta mieczem przez własnego ojca w roku 306. Legenda głosi dalej, iż jej męczeństwu towarzyszyły cuda – w nocy miał ją odwiedzić sam Chrystus, zaleczyć rany i udzielić Komunii Św., ojciec po zabiciu córki został porażony piorunem a owce pasterza – zdrajcy zamieniły się w szarańczę.  

Św. Barbara jest patronką archidiecezji katowickiej, dobrej śmierci, jak również ludzi wykonujących niebezpieczne zawody: górników, hutników, żołnierzy, marynarzy, budowniczych, kowali, flisaków, a także obok św. Floriana, strażaków. W tradycji katolickiej przedstawiana jest jako księżniczka. Jej atrybutami są: palma męczeństwa, miecz, kielich, czasami wieża.

Zdjęcie św. Barbary zostało zrobione w pocysterskim Kościele w Bardo

.

Kategorie: Aktualności