30.05.2024 r. (czwartek) Kościół katolicki obchodzi jedną z najważniejszych uroczystości. Jest to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w polskiej tradycji zwaną Boże Ciało. Po Sumie o godz. 11.30 – procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których kapłan czyta związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. W naszej parafii ołtarze w tym roku będą budowane odpowiednio – Owczary – róg ul. Rycerskiej i ul. Władysława Łokietka przy posesji Pana Kałuzińskiego, Prucheńsko Duże – róg ul. Władysława Łokietka i ul. Mauretańskiej przy posesji  Państwa Januszewskich, w kaplicy św. Jana – osiedle „Podklasztorze”,  przy kościele   – Strzelce.

Początki tego święta sięgają XIII w. Pierwsza procesja eucharystyczna odbyła się w 1246 r. w Liege w Belgii. Motywem bezpośrednim do utworzenia tego święta był cud, jaki wydarzył się w Bolsenie we Włoszech. Podczas Mszy św. kapłan łamał zgodnie z ceremonią konsekrowaną Hostię, ta nieoczekiwanie zaczęła krwawić. Krew spływała po palcach kapłana i kapała na korporał. Kiedy o cudzie dowiedział się papież Urban IV wziął święty korporał, który do dnia dzisiejszego znajduje się on w relikwiarzu w katedrze w Orvieto (miasto we Włoszech).

W Polsce po raz pierwszy Boże Ciało obchodzono w 1320 r. w diecezji krakowskiej, na polecenie biskupa Nankera (właściwe Jan Kołda, który po przyjęciu sakry biskupiej przyjął imię Nanker). Po II wojnie światowej procesje w Boże Ciało były znakiem przynależności narodowej, jedności narodu i wiary. Z tego powodu ówczesne ateistyczne władze państwowe wielokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami miast. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest dniem wolnym od pracy.

.

Kategorie: Aktualności