29.06.2024 r. (sobota) Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. w naszej świątyni tak jak w niedzielę o godz. 9.00, 11.30 i 17.00. Święto obu Apostołów – św. Piotra i św. Pawła Kościół obchodzi już od roku 258. Obaj w Rzymie oddali swe życie za Chrystusa. W Rzymie są również ich relikwie i sanktuaria. Co więcej wg tradycji istniała opinia – dziś uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w jednym dniu i w tym samym roku. 

Św. Piotr poniósł śmierć męczeńską wg legendy na wzgórzu watykańskim. Miał zostać ukrzyżowany głową na dół na własną prośbę, gdyż czuł się niegodnym umierać na krzyżu jak Chrystus. Cesarz Konstantyn Wielki wybudował ku czci św. Piotra nad jego grobem Bazylikę. Obecna Bazylika Św. Piotra w Rzymie pochodzi z XVI – XVII w., budowana była w latach 1506 – 1629. Przy Bazylice Św. Piotra usytuowane jest państwo Watykan, istniejące w obecnym kształcie od 1929 r. jako pozostałość dawnego Państwa Kościelnego. Bazylika wystawiona na grobie św. Piotra jest symbolem całego Kościoła Chrystusa

Św. Paweł, znany jako Szaweł, urodził się w Tarasie w żydowskiej rodzinie. Był przeciwny chrześcijaństwu i zaangażował się w prześladowanie chrześcijan. W drodze do Damaszku, gdzie udawał się do Sanhedrynu z listami polecającymi aresztowanie i wymordowanie chrześcijan, został w cudowny sposób nawrócony. Przyjął imię Paweł i od tej pory stał się gorliwym obrońcą wiary chrześcijańskiej. Odbył trzy podróże misyjne m.in. do Efezu w Turcji. Poniósł śmierć męczeńską w Rzymie ok. 67 r. Nie jest znany dokładny dzień jego śmierci. Jego szczątki spoczywają w bazylice pod wezwaniem św. Pawła w Rzymie.

.

Kategorie: Aktualności