02.04.2024 r. (wtorek) minie 19. lat od śmierci naszego Wielkiego Rodaka, świętego Jana Pawła II. Kościół katolicki po beatyfikacji bądź kanonizacji nie obchodzi uroczyście rocznic śmierci. W kalendarzu liturgicznym pozostają one jako wspomnienie liturgiczne. 

Trochę inaczej jest jednak w przypadku rocznicy śmierci Jana Pawła II, o którym pamięć w Polsce jest wciąż niezwykle żywa. Nadzwyczaj uroczyście celebrowane będą obchody w parafiach, gdzie tuż po beatyfikacji i kanonizacji, kościoły otrzymały imię Jana Pawła II.  

Jan Paweł II zmarł w sobotę (to dzień maryjny, poza tym była to pierwsza sobota miesiąca i 13 sobota roku), 2 kwietnia 2005 r. (w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego) o godzinie 21:37, mając 85 lat, 59 i pół roku kapłaństwa, 26 i pół roku pontyfikatu. Jan Paweł II przeszedł w nocy 30. marca ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku na Watykanie. Pontyfikat tego 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października – rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.

    

.

Kategorie: Aktualności