W 1. niedzielę po Wielkanocy (w tym roku 07.04.) Kościół Katolicki obchodzi święto ku czci Bożego Miłosierdzia Bożego. Zostało ono ustanowione przez naszego papieża św. Jana Pawła II podczas kanonizacji siostry św. Faustyny Kowalskiej 30.04.2000 r.

Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przez wiele lat Kościół niechętnie odnosił się do tej inicjatywy, a nawet przez pewien czas zakazał propagowania kultu Bożego Miłosierdzia. Sytuacja uległa zmianie dopiero za czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Do kalendarza liturgicznego w 1985 r. wpisał go najpierw Kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a następnie niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Na wniosek Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 r. wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. A w 2000 r. dla całego Kościoła Katolickiego. Święto nawiązuje do mistycznych objawień św. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938 r.). Według nich sam Jezus Chrystus pragnął ustanowienia tego święta i dał obietnice z nim związane – „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299).

„Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski „(Dz. 699).

Święto Miłosierdzia Bożego poprzedza nowenna do Miłosierdzia Bożego, począwszy od Wielkiego Piątku.

Kategorie: Aktualności